Trafiła Ci się niepowtarzalna okazja – doskonała oferta pracy, możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny, szerokie możliwości rozwoju i zdobycia doświadczenia? Wreszcie możesz dostosować swoją karierę do swoich potrzeb i zadbać o swój rozwój? A może na horyzoncie pojawił się wspaniały partner i perspektywa dobrze rokującego związku? „Wyprowadzam się z dzieckiem do innego miasta!” Decyzja właściwie zapadła. Młody już wie, w końcu od tygodni przygotowujesz go do tej zmiany. Jest mu ciężko, bo dotychczas to tutaj było wszystko co zna i kocha. „Przyzwyczai się” – myślisz. W końcu przyjaciół można mieć wszędzie, a Ty musisz myśleć również o sobie.
Czy na pewno o wszystkim pamiętasz?
Wyprowadzka z dzieckiem do innego miasta jako istotna sprawa dziecka
Decyzje dotyczące miejsca zamieszkania dziecka rodzice podejmują wspólnie. Nawet po rozstaniu. Jest tak dlatego, że miejsce zamieszkania dziecka, a także jego zmiana, należy do istotnych sprawa dziecka.
Jeżeli zatem drugi rodzic nie został pozbawiony prawa do współdecydowania o istotnych sprawach dziecka, nie możesz zatajać przed nim miejsca pobytu waszego małoletniego dziecka. Co więcej – w takiej sytuacji, zgodnie z literą prawa, nie możesz dowolnie decydować o wyprowadzeniu się z dzieckiem do innego miasta. Posiadając dziecko, musisz w pierwszej kolejności zweryfikować, czy taki wyjazd jest zgodny z jego interesem. W drugiej kolejności – uzyskać zgodę drugiego rodzica.
Wynika to z ogólnej zasady zawartej w przepisie art. 97 par. 2 kodeksu rodzinnego
i opiekuńczego:
„..O istotnych sprawach dziecka rodzice decydują wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.
W o rzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalono pogląd, zgodnie z którym zmiana miejsca zamieszkania dziecka bez wątpienia jest istotną sprawą dziecka. Wpływa ona nie tylko na dalszy rozwój dziecka, ale również na jego kontakty z rodzicem, z którym nie mieszka ono na stałe. W Uchwale Sądu najwyższego z dnia 20 maja 2011 r.
(III CZP 20/11) podkreślono, że decyzja o zmianie miejsca pobytu „nie powinna (…) prowadzić do ograniczenia kontaktów z dzieckiem, których utrzymywanie jest obowiązkiem rodziców, szczególnie ze względu na psychiczny rozwój dziecka”.
Miejsce zamieszkania dziecka
Pamiętaj, że miejsce pobytu dziecka, to nie jest to samo, co miejsce zamieszkania. To ostatnie jest regulowane przez art. 25 i 26 kodeksu cywilnego. Nie wdając się w zawiłości terminologiczne, wystarczy przyjąć, że miejscem zamieszkania jest miejscowość, a nie konkretny adres. Oznacza to, że nie musisz uzyskiwać zgody drugiego rodzica na wyprowadzkę dziecka w ramach tej samej miejscowości.
Wyprowadzka z dzieckiem do innego miasta a kontakty z dzieckiem
Przyznanie decyzji o wyprowadzce z dzieckiem poza dotychczasowe miejsce pobytu tak doniosłej wagi podyktowane jest z jednej strony oczywistym wpływem na dalsze życie dziecka (środowisko, w którym będzie się wychowywało, poziom edukacji, możliwości rozwoju, a nawet warunki klimatyczne czy ekologiczne wpływające chociażby na zdrowie dziecka). Z drugiej zaś strony, chodzi o zapewnienie możliwości realizowania naturalnej potrzeby dziecka do nieskrępowanego kontaktowania się z drugim rodzicem i jego rodziną (dziadkowie, kuzynostwo, rodzeństwo rodzica, o ile wskazuje na to poziom zażyłości) oraz utrzymywanie
i pogłębianie więzi rodzinnych.
Jak uzyskać zgodę drugiego rodzica na wyprowadzkę z dzieckiem do innego miasta?
Co zatem możesz zrobić, jeśli drugi rodzic nie zgadza się na Twoją wyprowadzkę z dzieckiem do innego miasta? Przede wszystkim pomyśl o dziecku i jego potrzebach. Jeśli sprawa oprze się o sąd, właśnie te kwestie będą kluczowe.
Spróbuj skorzystać z jednej z trzech dróg:
- Negocjacje. Podjęcie próby spokojnej i rzeczowej rozmowy jest na wagę złota. Jeśli wyprowadzka dziecka do innego miasta jest dla niego korzystna, przedstaw drugiemu rodzicowi argumenty, których nie będzie w stanie zanegować. Dostępność szkół oferujących rozwój dziecka w obszarach jego zainteresowania, a może dostęp do specjalistycznej opieki medycznej wymaganej przez stan zdrowia waszego dziecka? Porusz też temat kontaktów z dzieckiem. Spróbujcie wspólnie ustalić jak może wyglądać satysfakcjonujący harmonogram widzeń zarówno dla dziecka, jak i dla drugiego rodzica.
- Mediacja. Czasami wystarczy obecność osoby trzeciej, która poprowadzi waszą rozmowę
i pozwoli zobaczyć z lotu ptaka potrzeby, których nie jesteście w stanie opisać wzajemnie w rozmowie w cztery oczy. Mediator może pomóc dostrzec drugiemu rodzicowi korzyści dla dziecka związane z wyprowadzką do innego miasta, a Tobie zauważyć potrzeby drugiego rodzica i zrozumieć jego obawy. Zawarcie ugody mediacyjnej znacznie skraca czas oczekiwania na ważne dla Ciebie rozstrzygniecie. - Wniosek do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na wyprowadzkę dziecka do innego miasta. Brak polubownego porozumienia między Wami niestety skazuje Cię na konieczność uzyskania zastępczej zgody Sądu. Wniosek podlega opłacie w kwocie 100 zł i musisz go złożyć do sądu właściwego dla aktualnego miejsca pobytu dziecka.
Konsekwencje wyprowadzki dziecka do innego miasta bez zgody drugiego rodzica
Jakie mogą być konsekwencje zmiany miejsca pobytu dziecka bez zgody drugiego rodzica?
- sąd może nakazać powrót dziecka do dotychczasowego miejsca pobytu,
- Twoja władza rodzicielska może zostać ograniczona,
- miejsce pobytu może zostać ustalone przy drugim rodzicu.
Pamiętaj proszę, że oceniając każdą sytuację, Sąd jest zobowiązany kierować się dobrem Waszego dziecka. Dlatego w różnych sytuacjach mogą zostać podjęte różne rozstrzygnięcia.
Sprawdź również: