ChatGPT o tym, jak uniknąć rozwodu
Zapytałam sztuczną inteligencję o to, co zrobić żeby się nie rozwieść. Poprosiłam, żeby uwzględnił obecne regulacje prawa polskiego. Rozpisał się skubaniec, choć kwestie prawne potraktował po macoszemu (biję się w piersi – moje prompty są daleki od ideału). Oto, jakie wskazówki podał:
„Zachowanie trwałego i zdrowego związku ma wiele skomplikowanych aspektów, i niestety nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które gwarantuje uniknięcie rozwodu.(…) Oto kilka z nich, uwzględniając także polskie prawo rodzinne:
Rozmawiajmy!
- Komunikacja: Otwarta i szczerze prowadzona komunikacja jest kluczowa w każdym związku. Rozmawiajcie o swoich uczuciach, oczekiwaniach, obawach i celach życiowych. Warto również regularnie sprawdzać, czy partner nie ma potrzeby podzielenia się swoimi myślami i uczuciami.
- Wzajemne zrozumienie: Starajcie się zrozumieć punkt widzenia partnera i szanować różnice. Poszukujcie kompromisów w sytuacjach, gdzie występują różnice zdań.
- Wspólne cele: Określenie wspólnych celów i planowanie przyszłości może zbliżyć was jako parę. To ważne, abyście wspólnie pracowali nad osiągnięciem swoich marzeń.
Rutyna niszczy
- Dbajcie o intymność: Zarówno fizyczna, jak i emocjonalna intymność jest ważna w związku. Wspólnie pracujcie nad utrzymaniem bliskości i zainteresowania sobą nawzajem.
- Rozwój osobisty: Warto dążyć do indywidualnego rozwoju, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Szukajcie równowagi między wspólnym życiem a potrzebami każdego z was.
Czas biegnie razem
- Wspólne zainteresowania: Wspólne hobby i zainteresowania mogą umocnić związek. Znalezienie wspólnego obszaru, który was obu pasjonuje, może wzmacniać więź.
Jeśli mimo wszystko dochodzi do problemów w małżeństwie, ważne jest rozważenie terapii małżeńskiej. Ponadto, w sytuacjach bardziej skomplikowanych, warto konsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym, aby uzyskać fachową poradę dostosowaną do konkretnych okoliczności. Pamiętaj, że każdy związek jest inny, a trwanie w zdrowym małżeństwie wymaga wysiłku i poświęceń obu partnerów.”
Prawnik o tym, jak uniknąć rozwodu
Patrząc na dane statystyczne oraz ilość rozpadających się związków najprościej byłoby powiedzieć: nie chcesz rozwodu? Nie wchodź w małżeństwo. Pierwsze trzy, najczęstsze przyczyny rozwodów sprowadzają się do niezgodności charakterów, niedochowania wierności lub nadużywania alkoholu jednego z małżonków. Na czwartym miejscu stoją nieporozumienia na tle finansowym.
O ile trudno dyskutować prawniczo na temat trzech pierwszych powodów rozstań, to na wspólne ułożenie kwestii finansowych można już ogólnie spojrzeć od strony prawnej.
Finanse w małżeństwie mogą pomóc uniknąć rozwodu
Podobno w polskich domach rozmowy o pieniądzach nie są mile widziane, jednak pewne ustalenia mogą pomóc w uniknięciu innego niemile widzianego gościa jakim jest rozwód. Aby cokolwiek uzgodnić, najpierw trzeba rozmawiać.
- Jeszcze przed ślubem poznajcie swoje zapatrywania na tematy związane z finansami, jak widzicie prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, czy będziecie oboje pracować zarobkowo, co w sytuacji, gdy na świecie pojawią się dzieci.
- Oceńcie ryzyka finansowe związane z waszą pracą zawodową lub prowadzoną działalnością gospodarczą.
- Zapoznajcie się z tematyką ustrojów małżeńskich. Warto dowiedzieć się, na czym polega wspólność majątkowa małżeńska i co w jej przypadku będzie wchodziło w skład majątku wspólnego i waszych majątków osobistych. Ta wiedza przyda się Wam nie tylko podczas budowy domu, czy kupna mieszkania. Świadomie ocenicie, czy taka sytuacja będzie wam odpowiadała i czy jest ona korzystna biorąc pod uwagę Wasze życiowe plany osobiste i zawodowe.
- Poznajcie alternatywy dla wspólności majątkowej małżeńskiej oraz sytuacje, w których będą one najkorzystniejsze. Zastanówcie się, czy warto zawierać je jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński.
- Uzbrojeni w potrzebną wiedzę ustalcie wspólną strategię zarządzania finansami. Wspólny rachunek bankowy, czy osobne? Jak podzielić wydatki w małżeństwie? Jedna poduszka bezpieczeństwa, czy kilka na poszczególne cele?
- W trakcie trwania małżeństwa tajemnice dotyczące finansów, w tym zarobków czy dokonywanych zakupów/ inwestycji nie są dobrym pomysłem. Mogą ostatecznie zostać uznane za nielojalność i wpłynąć na istnienie waszej wspólności majątkowej, więzi małżeńskich, a w konsekwencji na istnienie małżeństwa.
Pieniądze – to nie wszystko
Co łączy wszystkie powody małżeńskich rozstań? Wydaje się, że brak woli dalszego trwania w małżeństwie. Może być fantastycznie w finansach, ale na gruncie osobistym się nie dogadujemy. Możemy być pokrewnymi duszami i dzielić zainteresowania, ale wkradają się kwestie dotyczące uzależnień, które nie pozwalają na normalność. W przypadku braku woli stron, prawo jest bezradne.
Kiedy orzeczenie rozwodu nie jest wyjściem?
Jeśli czujesz, że istnieje jakakolwiek szansa na ratunek małżeństwa – nie idź w rozwód od razu. Istnieje kilka alternatyw, które możesz wykorzystać przed złożeniem pozwu o rozwód, gdy wola, jeszcze się tli:
Terapia małżeńska
To rozwiązanie jest może przynieść efekty, jeśli oboje jesteście gotowi na wykonanie solidnej pracy. Spotkania z terapeutą to zobowiązanie na wiele miesięcy, podczas których małżonkowie przepracowują całą swoją relację. Dobrze poprowadzona terapia przy zaangażowaniu obu stron uchroniła nie jedno małżeństwo.
Mediacja
Mediator tworzy przestrzeń do spokojnej rozmowy w atmosferze bezpieczeństwa i bez wzajemnych oskarżeń. Jego zadaniem jest pokazanie Wam wzajemnych potrzeb, których nie jesteście w stanie dostrzec pośród towarzyszących emocji.
Podczas mediacji można ustalić również warunki rozwodu, jeśli mimo wszystko na niego się zdecydujecie. Bez emocji możecie ustalić kwestie dotyczące was, waszych dzieci, wspólnego majątku. Dzięki temu cały proces i sprawy sądowe mogą przebiec znacznie szybciej, a co najważniejsze – spokojniej.
Pozew o orzeczenie separacji
Separacja może zostać orzeczona, gdy więzi między Wami ustały, ale nie na zawsze (nie w sposób trwały). Separacja orzekana jest bardzo często w sytuacji uzależnienia jednego małżonka (nie tylko od alkoholu, ale na przykład od pracy, czy hazardu). Może stanowić ona bodziec dla małżonka, który pomoże mu uporać się ze swoim problemem, a w konsekwencji z Waszymi problemami rodzinnymi.
Kiedy małżeństwa nie da się uratować
Zdecydowanie nie warto trwać w małżeństwie z osobą stosującą przemoc. Dotyczy to zarówno przemocy fizycznej jak i psychicznej. Jeśli Ty lub wasze wspólne dziecko jesteście krzywdzeni, rozwód powinien być jedynym wyjściem z sytuacji.
Może Cię zainteresować: